Z čeho ušít balerínky

Rozhodli jste ušít si balerínky? Třeba podle videokurzu od Dareen? A teď nevíte, jakou useň použít? Probereme, co použít na svršek i na podšívku, na stélky...
24. 8. 2022

Rozhodli jste ušít si balerínky? Třeba podle videokurzu od Dareen? A teď nevíte, jakou useň použít? Probereme, co použít na svršek i na podšívku, na stélky…

Co na svršek

Hovězina

NAPPA – hladká lícovka – nejpoužívanější typ, typické pro ni je mírný odlesk – najdete v e-shopu. Nappu lze koupit v matnější verzi černá a červená. Nappy jsou měkké, poddajné, dobře se „cvikají“, je potřeba se o ně starat a krémovat, některé měkčené a lesklé typy jsou náchylnější na oděr, ale existují speciální krycí krémy. Brzy na eshopu :-).


ALČE – měkčený typ lícové usně, mají typický vzhled tzv. „pomačkané“ usně. Jsou hodně měkké, bývají i metalické, ty mívám v eshopu nejčastěji, když jsou k sehnání. Beru jen ty, které jsou vhodné na použití pro výrobu obuvi. Jsou náchylnější na oděr. Lze použít metalické krémy, brzy v eshopu 🙂


VELUR – hovězinová štípenka, upravená broušením a česáním – najdete v e-shopu, mám více typů, jak jednobarevné, se třpytkami, tak třeba i v imitaci Jeans :-). Velurové usně mají chloupek z obou stran. Tento typ je měkký, poddajný, dobře se „cviká“, udržuje i čistí. Čistí se pěnou a kartáčkem a impregnují se sprejem, nejsou na nich vidět škrábance, mají mírný chloupek. Můžete ocenit i u dětské obuvi.

NUBUK – povrch se na lícové straně upravuje jemným broušením – najdete v e-shopu, tento materiál je pevnější, může při máčení barvit, je potřeba mít už větší zručnost při „cvikání“, je horší na údržbu, ale zase lepší proti oděru. Čistí se jako velur.


PULL UP/greasy horse/další tovární označení např.Martin/Biaritz/ Ikarus– povrch je na lícové straně jemně nebo více zavoskován, tím si udržuje svoji patinu. – v eshopu na objednávku.
Vhodné jak na výrobu obuvi tak i na brašnářské zboží. Je dobré máčet lícovku při „cvikání“, patina se může trošku napnutím ztratit. Ošetřuje se opět zavoskováním. Při použití na výrobu obuvi je dobré počítat s větší mastnotou povrchu, tak je potřeba dobře obrousit před lepením.TLAČENÉ hověziny se vzory – některé se hůře napínají, některé jsou pevnější, záleží z jaké části krávy jsou –najdete v e-shopu. Vždy u usně v popisku tuto informaci najdete, nebo se mě zeptejte :-).Přírodní tříslo neboli HLAZENICE, u mě v e-shopu nebo na objednání v různé síle, tu beru ze dvou koželužen KUMO a PROKURI.

Hovězinu Nappu, Velur a Nubuk, beru prvotřídní z kvalitního přímého zdroje, který ji vozí jen z italských koželužen, mám certifikát o nezávadnosti těchto kůží.


Tipy a upozornění k hovězině

Pokud vám nejde napínání, je dobré useň natahovat na kopyto namočenou.

Některé varianty těchto usní, když se namočí, mohou více barvit, je dobré použít rukavice a hlavně napínat svršek a podšívku zvlášť, ať se neprobarví. Dělají to hlavně tmavší odstíny velurů nebo nubuky, pozor při schnutí na mapy, které můžou na usni zůstat, je potřeba máčet rovnoměrně a nechat přirozeně uschnout. Pokud se vám zdá, že svršek neschne rovnoměrně, začínají vlézat mapy, je dobré začít svršek kropit.

Jehnětina a kozina

Kozina má výraznější kresbu, tenký měkký materiál, v e shopu.

Jehnětina má jemnější kresbu, tenký měkký materiál, v eshopu.

3D síťovina

Lehký prodyšný materiál, hodně barevných variant- nejdete v eshopu. Je vhodné síťovinu olemovat, kvalitní lemovací pruženky najdete v eshopu.

Plátno

Jsou různé typy pláten s povrchovou úpravou, počítejte s větší náročností při cvikání, je nutné mít již cvik, pokud je plátno pevnější.

VEGAN – Kokosová „kůže“

Tyto kůže mám skladem (prosím napište si o ni) a nechávám si je posílat přímo z Malaisie – zdroj MALAI BIOMATERIALS. Je potřeba si tuto „kůži“ dobře připravit na další použití, pro více info mě neváhejte kontaktovat.

Co použít na podšívku

Usně podšíváme z několika důvodů – kvůli zpevnění svrchní usně při použití tužinku a opatku, možnému barvení, ale i kvůli údržbě a hygieně. Někdy postačí tzv. podšívkové kapsy kvůli použití opatku a tužinky.

 • Vepřovice, u mě najdete na e-shopu.
 • Hovězina – velikost půlka krávy nebo i menší kousky u mě na poptání.
 • Tříslo – u mě na poptání.
 • Textilní netkaná bavlněná ve více variantách.
 • Membránová textilie, na e-shopu
 • Zatkávané merino na zateplení, brzy na eshopu :-).

CO POUŽÍT NA NAPÍNACÍ STÉLKU

 • Drcená kůže – najdete na eshopu – dobře se s ní pracuje, dobře se ořezává, dostupná v různých sílách.
 • Hovězinová štípenka – brzy na eshopu – štípané tříslo z obou stran
 • Hovězinové tříslo nebo hovězinový krupon – KUMO/PROKURI nebo u mě lze objednat menší množství

vkládací stélky

Různé typy stélek od vepřovicových, které jsou nalepené na poretenu, přes textilní na kvalitním pěnovém materiálu po antibakteriální a zimní.

Některé najdete u mě v eshopu.

Ostatní

Závěr

 • Pokud budete potřebovat poradit více s výběrem usní, napište mi.
 • Kdyby Vás zajímalo podrobnější dělení usní a chcete se dozvědět něco navíc, ZDE je můj podrobnější článek :-).
 • Podrobný videonávod od Dareen vás provede výrobou balerinek od začátku do konce. Více informací o kurzu najdete zde.

Jste připraveni na svoje nové boty?

Pokud jste zvládli chodidlo změřit, je nevyšší čas botky objednat 🙂

A pokud se podle návodu nezadařilo, nevadí. Domluvíme se a já Vám chodidlo ráda změřím 🙂

Share This